Video Of Day

9 lepszych źródeł wapnia


Ludzki organizm nie jest przystosowany do trawienia pasteryzowanego mleka. W procesie pasteryzacji, molekuły głównego białka mleka - kazeiny - ulegają zmianom. To ma wpływ na trzustkę, która zostaje zmuszona do produkcji własnych enzymów trawiennych, aby rozłożyć te molekuły.

To wyjaśnia, dlaczego tak wielu ludzi ma alergię na mleko. Jak każde wolne od enzymów pożywienie, mleko pasteryzowane wymaga od ludzkiego układu trawiennego ogromnego wysiłku. Ludzie z nietolerancją mleka, chorobami jelit lub słabym trawieniem, przepuszczają kazeinę przez ściany jelit do krwiobiegu. To jest powodem wielu alergii i zaburzeń autoimmunologicznych.

Zniszczone i zagubione w procesie pasteryzacji enzymy miały pomagać ludzkiemu organizmowi w rozkładaniu składników odżywczych, takich jak wapń. Bez tych enzymów organizm nie jest w stanie posłużyć się wapniem, a pierwiastek przechodzi przez ciało kompletnie niewykorzystany.

9 lepszych źródeł wapnia:

99 proc. wapnia magazynowane jest w kościach i zębach, wspomagając ich trwałość i funkcjonowanie. Pozostały jeden procent jest używany procesie kurczenia się naczyń krwionośnych, w funkcjonowaniu mięśni, komunikacji międzykomórkowej oraz przy wydzielaniu hormonów. Jeśli w organizmie brakuje wapnia, brakująca dawka zostaje pobrana z kości.


Oto 9 alternatywnych źródeł wapnia:
Migdały - suche, w postaci masła lub mleka, są wspaniałym źródłem wapnia. Już 22 migdały zaspokoją 27 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń. Migdały zapewniają też dostawę witamin: przede wszystkim witaminy E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem. Istotne jest również to, że migdały zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które powinny być systematycznie dostarczane wraz z pożywieniem. Są one nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi chronią przed zawałem i miażdżycą, korzystnie wpływają na pracę mózgu i zdolność koncentracji. Mają też wpływ na stan włosów, skóry i paznokci



Sezam - smażony lub suszony. W 1 łyżce nasion sezamu znajduje się 9 proc. potrzebnego nam wapnia. Węglowodany, proteiny i aminokwasy sprawiają, że sezam jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm. Białko w ziarnach sezamu ma prawie taką samą zawartość jak w kurzych jajkach. Poza tym sezam posiada wiele cennych witamin, w tym A, E, z grupy B, oraz składników mineralnych, np. cynku, fosforu, magnezu, potasu, wapnia i żelaza

Surowe liście rzepy - w szklance znajdziemy 10 proc. potrzebnego wapnia. Dodatkowo roślina ta obfituje w węglowodany oraz białko. Jest też prawdziwą skarbincą minerałów. Poza wapniem znajdziemy w niej potas, gfosfor i żelazo. A także witaminy z grupy B i witaminę A. Liście rzepy są idealnym składnikiem diety niskokalorycznej.

Orzechy brazylijskie - jedna szklanka tych orzechów zaspokoi 21 proc. dziennego zapotrzebowania. Są najbogatszym źródłem selenu spośród wszystkich orzechów, dzięki czemu przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia i pobudzenia układu immunologicznego.

Jogurt - pełen dobroczynnych kultur bakterii. Kubek jogurtu w wersji beztłuszczowej pokrywa 30 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń i 20 proc. na witaminę D. Jogurt grecki, choć jest bogatszym źródłem białka, zwiera mniej wapnia niż zwykły jogurt.

Siemię lniane - pełne kwasów omega-3, a 1 szklanka zaspokaja 43 proc. dziennego zapotrzebowania. Połączenie zdrowego tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika sprawiają, że to doskonały wybór dla osób chcących pozbyć się niechcianych kilogramów.

Liście mniszka lekarskiego - 1 szklanka zaspokoi 10 proc. zapotrzebowania na wapń. Dzięki swoim właściwościom liście mniszka eliminują też nadmiar wody z organizmu, poprawiają trawienie i zwiększają wydolność nerek. Mniszek znany jest też ze swoich właściwości oczyszczających organizm. Jeśli czujesz się ociężały, brakuje ci energii, wprowadź go do swojej diety. Liści mniszka można używać jak sałaty - do kanapek czy w postaci sałatek z różnymi dodatkami.

Jarmuż - 1 szklanka zaspokoi 9 proc. dziennego zapotrzebowania na wapń. Duże, kędzierzawe, zielone liście to istna bomba odżywcza – zawierają żelazo, wapń, magnez, kwas foliowy, witaminy C, A i K. Jeśli chcemy chronić nasze oczy i zmniejszyć ryzyko zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej, jedzmy jarmuż. Warzywo ma właściwości przeciwnowotworowe oraz jest bogate w przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się komórek.

Liście gorczycy - 1 szklanka zaspokoi 6 proc. dziennego zapotrzebowania. Liście gorczycy to także świetne źródło witaminy C. Młode liście można jeść na surowo albo ugotowane. Jadalnymi częściami gorczycy są też jej kwiaty oraz strąki. Warto skorzystać z ich wyjątkowych właściwości.

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.